Bruce Palmer, Jr.

BRANCH OF SERVICE
U.S. Army

HOMETOWN
Austin, TX

HONORED BY
A Grateful American

ACTIVITY DURING WWII

1940–1942; AND WAS PROMOTED TO TEMPORARY RANKS OF CAPTAIN, OCTOBER 1940, AND MAJOR, FEBRUARY 1942. HE SERVED IN THE OPERATIONS DIVISION OF THE WAR DEPARTMENT GENERAL STAFF, 1942–1943; WAS PROMOTED TO TEMPORARY LIEUTENANT COLONEL, FEBRUARY 1943; AND WAS CHIEF OF STAFF OF THE 6TH INFANTRY DIVISION IN SOUTHWEST PACIFIC OPERATIONS 1944–1945. HE WAS PROMOTED TO TEMPORARY COLONEL, JANUARY 1945, AND PERMANENT CAPTAIN, JUNE 1946.